Zawiasy do szkła – specjalne okucia do wrażliwego materiału

Zawiasy do szkła są niezbędnym elementem przy montażu drzwi szklanych – to dzięki nim stają się one funkcjonalne i mogą bezpiecznie służyć we wszelkiego typu wnętrzach. Ze względu na charakterystykę materiału, do którego są przeznaczone, wykorzystują specjalne metody montażu, nie powodujące niebezpiecznych dla szkła przeciążeń. Co warto wiedzieć o tego typu okuciach?

Zawiasy do szkła to specjalny rodzaj okuć, często różniący się sposobem montażu od tradycyjnych zawiasów. Jeśli szkło zostało nawiercone we wczesnym procesie produkcji, stosuje się okucia specjalnie dopasowane do otworów i szerokości tafli. W przypadku jednolitego szkła, które było już hartowane, nawiercenie otworów nie wchodzi w grę – w takim przypadku stosuje się inaczej montowane zawiasy, np. zaciskowe, które są szczelnie dopasowywane do skrzydła z użyciem specjalnych gumowych podkładek. Dobór odpowiednich zawiasów ma ogromne znaczenie zarówno dla funkcjonalności, jak i trwałości szklanych drzwi – nie powinny one powodować żadnych przeciążeń materiału, ponieważ grozi to jego pęknięciem.

Szklane drzwi wykorzystuje się w wielu obiektach, od domów i mieszkań, przez biura i sklepy, po obiekty użyteczności publicznej. Służą zarówno jako drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne, wykorzystuje się je także w kabinach prysznicowych, wykonywanych na miarę. Są niezastąpione w nowoczesnych wnętrzach – aby dobrze spełniały swoją funkcję, wymagają jednak zastosowania odpowiednich okuć. Zawiasy do szkła nadają im funkcjonalność, pozwalając na ich bezpieczne otwieranie i zamykanie. Dobrze dopasowane, uzupełniają także nowoczesny wystrój wnętrza – w przypadku szklanych drzwi pozostają bowiem elementami widocznymi. Najczęściej są to minimalistyczne okucia, korzystające z prostych form, pasujących do nowoczesnych wnętrz. Wykorzystują także najbardziej klasyczną kolorystykę – srebro, złoto, czerń oraz biel, dzięki czemu można dopasować zawiasy do każdego wystroju wnętrza.

Nowoczesne zawiasy do szkła

Ważnym aspektem jest także materiał, z którego są wykonane zawiasy do szkła. W przypadku okuć stosowanych we wnętrzach, powinien być on przede wszystkim trwały i estetyczny, jednak przy drzwiach zewnętrznych, musi być odporny na działanie warunków atmosferycznych. Z tego powodu często wykorzystuje się stal nierdzewną, której nie zaszkodzi wilgoć. Podobne wymagania obowiązują także zawiasy do szkła, stosowane w kabinach prysznicowych – muszą być w pełni zabezpieczone przed korozją, aby mogły długo służyć w nienaruszonym stanie.