Wynajem długoterminowy i Volvo, Renault oraz inne marki – jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Wynajem długoterminowy to po prostu korzystanie z auta za określoną kwotę pieniędzy, co reguluje specjalna umowa na okres minimum roku. Rozwiązanie to ciągle zyskuje na popularności i staje się realną alternatywą dla klasycznej formy leasingu. Sięgają po tę opcję firmy, chociażby dla pozyskania nowego samochodu prosto z salonu.

Sięgając po wynajem długoterminowy Volvo oraz prawie wszystkie inne marki samochodów, mogą paść naszym wyborem. Kluczem jest to, abyśmy zaakceptowali warunki regulaminu, jakie przedstawi nam wypożyczalnia. Umowa zawiera i określa wszelkie prawa oraz obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Mogą się one różnić, biorąc pod uwagę poszczególne firmy.

Wynajem długoterminowy i jego plusy

Należy zacząć od tego, że najem długoterminowy nie stanowi jedynie rozwiązania dla firm, ale też mogą skorzystać z niego osoby prywatne. Dzięki bogatym ofertom wypożyczalni, będziemy mogli zdecydować się na taki model auta, jaki tylko stanowi nasze potrzeby oraz oczekiwania – bez względu na to, czy pragniemy posiadać samochód osobowy, vana, czy też dostawczy. Co więcej, może być to zarówno nowe auto prosto z salonu, jak i pojazd używany, jeśli ogranicza nas nieco budżet.

Kiedy zsumujemy do siebie wszystkie koszty, z pewnością dojdziemy do wniosku, że jest to rozwiązanie o wiele tańsze od leasingu. Będzie to dość diametralna różnica, a dodatkowo wydatki, które związane są z wynajmem, mogą zostać przez przedsiębiorcę wliczone do kosztów uzyskania przychodu, co jednocześnie zredukuje koszty podatkowe. Ponadto, sprawy związane z ubezpieczeniem oraz serwisowaniem, leżą po stronie firmy finansującej, a nie kierowcy.

Zadowoleni klienci podkreślają, że cieszy ich fakt, iż długoterminowy wynajem samochodów nie rzutuje w żaden sposób na zdolność kredytową – nie zmniejsza jej, ani też jej nie wymaga. Jest to dość istotny aspekt, a szczególnie dla firm i osób, które w wyniku nieco niższych dochodów, będą chcieli w przyszłości starać się o kredyt.

Kiedy umowa dobiega już końca, klient zobowiązany jest do zdania pojazdu do firmy i wymiany na inny lub nowszy model. Możliwością jest także wykup auta na preferencyjnych warunkach.

Minusy, jakie stoją przed wynajmem długoterminowym

Długoterminowy najem aut to nie tylko długa lista plusów – posiada on też kilka minusów. Musimy przede wszystkim o samochód wyjątkowo dbać, gdyż kiedy jest on nazbyt wyeksploatowany, możemy spotkać się z wieloma dodatkowymi kosztami. W wypadku kradzieży, to klient ponosi wszelkie konsekwencje. Nasza comiesięczna należność jest nieustannie naliczana, a dopiero kiedy firma otrzyma odszkodowanie, zajdzie szansa na rozliczenie opłat. Możemy ubezpieczyć się od takiej sytuacji, już na etapie podpisywania umowy.

Musimy także liczyć się z tym, że firma może nałożyć na nas różne limity oraz ograniczenia. Często będzie to maksymalny przebieg roczny lub miesięczny. Jeśli w umowie widnieje taki zapis, może on spowodować wzrost kosztów. Kiedy przekroczymy taki limit, obowiązek serwisowania lub napraw może zostać przeniesiony na nas. Zaleca się wybierać wypożyczalnie, które nie nakładają na klientów tzw. kilometrówki.   Jeśli umowa będzie musiała ulec skrócenia, to my jako klienci jesteśmy zmuszeni do poniesienia konsekwencji, które skutkują pieniężną karą. W wypadku wymiany pojazdu w czasie trwania umowy, wiele zależy od danej wypożyczalni, gdyż to sprawa rozpatrywana indywidualnie w każdej sytuacji.