Wymiana rur czy naprawa metodą natryskową?

Dziurawa rura, korozja, przeciekanie, niedrożność – są to problemy które zdarzają się każdemu z nas. Ważna jest jak najszybsza reakcja, ponieważ im dłużej będziemy zwlekać, tym gorsze mogą być skutki i powikłania. To, co powinniśmy zrobić zależy przede wszystkim od konkretnego problemu. Czasem wystarczy jedynie naprawa rury metodą natryskową, jednak nie zawsze – problem może być tak duży, że jedynym wyjściem może okazać się wymiana rur. Kiedy powinniśmy zdecydować się na którą z tych opcji?

Naprawa rury metodą natryskową

Naprawa rury metodą natryskową to bardzo prosty i szybki proces, który składa się z zaledwie 3 etapów. Pozwala przede wszystkim na naprawę konkretnego odcinka, który został uszkodzony. Naprawa rury metodą natryskową rozpoczyna się od jej wyczyszczenia i wysuszenia. Stosuje się do tego specjalistyczny sprzęt, ponieważ tylko on jest w stanie poradzić sobie z osadem, rdzą i sporym brudem. Nie musimy wówczas martwić się o to, że jakieś zanieczyszczenia mogły zostać w rurze. Czyszczenie rury polega m.in. na dokładnym i i wielokrotnym płukaniu wodą. Specjalistyczny sprzęt pozwala również na monitorowanie procesu czyszczenia dzięki dostępnej kamerze – wówczas możemy stwierdzić, czy rura jest wystarczająco czysta czy jeszcze nie. Naprawa rury metodą natryskową jest w pełni bezpieczna dla środowiska. Nie stosuje się podczas naprawy żadnych środków chemicznych, które były w jakikolwiek sposób szkodliwe. Do suszenia rury także wykorzystuje się kamerę, która pomaga ocenić, czy jest ona wystarczająco sucha. Kiedy rury będą już suche, konieczne jest wyłączenie wody, a także poinformowanie o tym lokatorów. Najlepszą jednak opcją jest wybranie takiej pory, w której nie będzie nikogo w domu. Proces naprawy rozpoczyna się od wykonania dwóch wykopów. Następnie należy wprowadzić głowicę natryskującą, która z odpowiednią prędkością będzie się poruszać i dokonywać natrysku. Po całym tym procesie należy dokonać inspekcję CCTV, a gdy minie godzina – warto przeprowadzić próbę szczelności oraz chlorowanie wodociągu. Wówczas będziemy mieć pewność, że wszystko będzie prawidłowo działało. Naprawa metodą natryskową możliwa jest w przypadku uszkodzenia miejscowego, jednak to specjalista powinien stwierdzić, co należy zrobić.

Wymiana rur

Wymiana rur jest koniecznością w szczególności wtedy, gdy nasza instalacja kanalizacyjna jest bardzo stara, a rury ledwo się trzymają. Wbrew pozorom, jest tak w wielu domach! Zazwyczaj myślimy, że skoro awarie zdarzają się rzadko to znaczy, że wszystko jest w porządku. Niestety nie zawsze tak jest, a regularne kontrole powinny być dla nas w zupełności normalne. Przede wszystkim należy skonsultować się z hydraulikiem, to on powinien stwierdzić, co w naszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem. Najczęściej wymiana rur konieczna jest w przypadku ciągłych awarii czy też sporych uszkodzeń, które nie są miejscowe.