Wybór przedszkola, jako coś wyjątkowo ważnego – jak do tego podejść?

Badania prowadzone nad ludzkim mózgiem dowodzą, że wczesny okres życia dziecka ma szczególne znaczenie, jeżeli chodzi o jego rozwój. To bez wątpienia najważniejsza faza rozwoju, w ciągu całego życia człowieka. Naukowcy potwierdzają dodatkowo to, jaka ogromną rolę odgrywa edukacja przedszkola w życiu dziecka. To również oznacza, że rodzice powinni być w pełni świadomi tego, że to jakie warunki rozwojowe będą posiadały dzieci w wieku do około 6 roku życia, będzie miało wielki wpływ na dalsze ich życie.

Gdy poszukujemy przedszkola Wilanów może być dla nas doskonałym miejscem, jednak nie to okazuje się być najważniejsze. Wybór odpowiedniej placówki przedszkolnej ma bowiem ogromne znaczenie. To decyzja, która będzie niosła za sobą pewne konsekwencje, stąd rodzice muszą być tego szczególnie świadomi.

Wbrew pozorom, najlepsze nie okaże się przedszkole najbliżej naszego domu. Owszem, jest to wygodna opcja, jednak wybór musi być w pełni świadomy, a to wymaga od nas posiadania pewnej wiedzy. Co więcej, należy do tego podejść podobnie, jak do wyboru szkoły. Najprostszy i najbardziej ogólny podział placówek zakłada wyodrębnienie przedszkoli prywatnych i publicznych i to na tym warto skupić się w pierwszej kolejności,

Prywatne przedszkole

Placówki prywatne są szczególnie cenione za to, że widnieją tam małe grupy dzieci, nad którymi czuwa opiekun. Dzięki temu, każde dziecko może liczyć na odpowiednią porcję uwagi, w przeciwieństwie do przedszkola publicznego. Co więcej, wychowawca będzie mógł lepiej zapoznać się ze swoimi podopiecznymi. Sprawia to też, że dziecko uczy się o wiele efektywniej, gdyż wychowawca wkłada więcej energii w tłumaczenie poszczególnych zagadnień.

Podkreśla się też obecność dodatkowych zajęć. W prywatnych przedszkolach, spotkamy się z szerokim wyborem ciekawych propozycji. Z drugiej strony, maluch nie powinien uczęszczać na zbyt dużą ilość zajęć dodatkowych, gdyż równie istotny jest czas na odpoczynek oraz zabawę. Prywatne przedszkole, zwykle oferują pewne zajęcia dodatkowe jako standard, a oznacza to tylko tyle, że wcale nie trzeba za nie dodatkowo płacić, jak jest to w wypadku publicznych placówek.

Nie można także zapominać o panującej atmosferze. Niepubliczne placówki funkcjonują tak, że ta jest niemalże rodzinna, gdyż zarówno dzieci, jak i rodzice zawierają nowe znajomości, spotykając się przy okazji imprez i wielu zorganizowanych spotkań. To właśnie wspomniana atmosfera bywa jednym z istotniejszych czynników, które wpływają na to, czy dziecko zechce uczęszczać do danego przedszkola.

Niestety przedszkola prywatne potrafią być relatywnie drogie. Okazuje się, że szczególnie w dużych miastach, czesne może sięgać nawet ponad tysiąca złotych za miesiąc!

Publiczne przedszkole

Największą zaletą placówek publicznych jest to, że są one niemalże darmowe. Nasze dziecko może przebywać tam przez około 5 godzin za darmo, a dopiero każda kolejna godzina kosztuje około złotówkę. Płacimy jeszcze za posiłki. W zależności od przedszkola, płatne mogą okazać się jeszcze zajęcia dodatkowe, np. z języka angielskiego, bądź też teatralne. Pamiętajmy, że nie spotkamy tutaj tak wiele możliwości, jeżeli chodzi o dodatkowe zajęcia, jak w wypadku prywatnych placówek.

Tego typu placówki prowadzą często komitet rodzicielski, który pobiera konkretne miesięczne składki. Jak wiadomo, publiczne przedszkole podlega pod gminę i jest to niewątpliwym plusem. Obowiązkiem gminy jest bowiem sprawowanie kontroli nad tym, czy placówka przestrzega wszelkich narzuconych odgórnie praw, chociażby w związku z kadrą pracowniczą.

Takie przedszkola posiadają jednak poważną wadę, a jest nią bardzo mała liczba miejsc, w porównaniu do ilości chętnych. Oznacza to, że wyjątkowo trudno jest odnaleźć miejsce dla dziecka, a szczególnie jeśli mieszkamy w dość dużym mieście, gdzie tych placówek jest mało. Brak też przedszkoli publicznych o konkretnych profilach, dlatego nie możemy liczyć na to, że zostanie położony nacisk na konkretną dziedzinę, w której dziecko miałoby najintensywniej się rozwijać. Co więcej, dzieci będą obecne w dość dużych grupach, a w związku z tym, poszczególny podopieczny nie będzie mógł liczyć na zbyt wiele uwagi.