W jakim celu wykorzystywane są zaawansowane automaty tokarskie CNC?

W nowoczesnym przemyśle priorytetem jest szybkie tempo połączone z wysoką precyzją. Dzisiejsze linie produkcyjne coraz częściej są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają stałego nadzoru ze strony pracowników. Automaty tokarskie CNC to specjalistyczne urządzenia, które zajmują się obróbką metali metodą skrawania. Stworzone w ten sposób elementy trafiają następnie do producentów z wielu gałęzi przemysłu, np. meblarstwa, elektroniki czy motoryzacji.

W jaki sposób działa automat tokarski CNC?

To jedna z podstawowych maszyn wykorzystywanych do obróbki metalu. Nowoczesne automaty tokarskie cnc są sterowane przez algorytm komputerowy, który decyduje o pracy noży, wiertła lub narzędzia do gwintowania. Zaprogramowana maszyna produkuje konkretne elementy metalowe cechujące się bardzo precyzyjnym kształtem oraz solidnym wykonaniem.

Specjalistyczne automaty tokarskie wykorzystuje się zwykle do obróbki brył obrotowych. W tokarce umieszcza się metalowy pręt lub specjalną przygotówkę, ustawia algorytm na konkretny tryb pracy, a następnie, maszyna zajmie się produkcją takich elementów, jak: stożki, wałki, śruby, gwinty, tuleje oraz inne elementy, które powstają na skutek obróbki bryły obrotowej. Jak już mówiliśmy, tokarka korzysta z trzech podstawowych narzędzi: noża tokarskiego, wiertła oraz gwinciarki.

Usługi CNC z myślą o szybkiej i precyzyjnej obróbce metali

Pod skrótem CNC kryje się pojęcie Computerized Numerical Control. Jest to specjalny system, który decyduje o działaniu automatów tokarskich w procesie produkcyjnym. To właśnie algorytm komputerowy pozwala produkować bardzo niewielkie elementy metalowe z zachowaniem najwyższej precyzji oraz dokładności. Następnie, stworzone w tan sposób elementy metalowe trafiają do innych gałęzi przemysłu i są wykorzystywane np. do budowy samochodów, urządzeń mechanicznych, ale również do montażu mebli.

Automaty tokarskie CNC w arsenale profesjonalnych firm

Nowoczesne automaty tokarskie CNC nie należą do najtańszych. Koszt najbardziej złożonych maszyn przekracza próg 100 tysięcy złotych. W związku z tym, producenci najczęściej nawiązują współpracę, która specjalizuje się w obróbce metali. Podstawowym wyposażeniem arsenału ciężkiego sprzętu są właśnie automaty tokarskie CNC dostępne w różnych wariantach i modelach. Od niewielkich maszyn do produkcji mikroskopijnych części, po wielkie urządzenia do obróbki kilkutonowych brył metalu.