W czym może pomóc firma doradcza?

Jeżeli prowadzisz swój biznes, doskonale wiesz, że możesz borykać się z wieloma problemami. Zwłaszcza, jeżeli nie masz doświadczenie biznesowego, może okazać się, że w niektórych kwestiach naprawdę będziesz potrzebował pomocy. Skąd może nadejść pomoc? Na pewno od osób, z którymi współpracujesz, np. z księgowymi, jednak i nie oni są od rozwiązywania wszystkich firmowych problemów. Czasem zatem warto zgłosić się do firmy doradczej.

Firma doradcza – zakres działania

Jaki jest zakres działania firmy doradczej? W czym taka firma może pomóc i czy w ogóle jest sens, aby się do niej zgłaszać. Firma doradcza, może mieć różny zakres usług. Na rynku funkcjonuje wiele firm i niektóre oferują szeroki pakiet usług, ponieważ zatrudniają wielu specjalistów różnych branż. Inni z kolei specjalizują się w wąskim zakresie, co nie świadczy oczywiście o takiej firmie źle – wielu klientów biznesowych szuka wąskiej grupy doskonale przygotowanych specjalistów, którzy będą potrafili szybko i skutecznie rozwiązać  powstały w przedsiębiorstwie problem.

Budowanie strategii i zarządzanie zmianami

Firmy takie jak AKATConsulting należą do tych firm, które mogą wspomóc przedsiębiorstwa i przedstawicieli różnych branż. Na jakie usługi doradcze można liczyć? Przede wszystkim firma specjalizuje się w budowaniu strategii rozwoju firm. Oznacza to, ze na każdym etapie budowania swojego przedsiębiorstwa, możesz zasięgnąć rady, czy wziąć udział w szkoleniu, które pomoże Ci zapoznać się ze strategiami rozwoju przedsiębiorstwa, eksportu towarów, czy w ogóle produkcji. Ale to oczywiście nie wszystko co oferuje firma doradcza. Doskonale wiadomo, jak trudno zarządza się firmą. Nawet w sytuacji, w której mamy doskonale przemyślaną strategie, może zdarzyć się, że zarządzanie nie będzie przychodziło nam łatwo. Zarządzanie zmianami w firmie, zasobami ludzkimi oraz procesami to kolejny obszar działań firm doradczych w większych miastach.

Doradztwo i negocjacje

Prawie w każdej firmie jej pracownicy muszą mieć kontakt z klientami. Wtedy, konieczna jest umiejętność zarówno negocjacji, jak i doradztwa. To właśnie te umiejętności w dużej mirze decydują o tym, jak będzie wyglądała kondycja konkretnej firmy. Jeżeli pracownicy Twojej firmy nie potrafią tego robić, albo może Ty sam prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą lub mikro działalność masz problemów  tym obszarze, również warto zgłosić się do firmy doradczej. Konsultacje czy szkolenia z zakresu negocjacji i obsługi klienta to naprawdę dobre rozwiązanie.

Zarządzanie projektami – nie każdy musi to potrafić

Jeżeli posiadasz duża firmę, na pewno od zarządzania projektami masz odpowiednich specjalistów. Jednak, jeżeli Twoja firma jest mała, zapewne wieloma rzeczami musisz zajmować się sam, albo musisz doszkalać swoich pracowników w tym zakresie. Zarządzanie projektami jest niezwykle ważne – dobre zarządzanie nie wprowadzi do firmy chaosu, pozwoli pracować spokojnie, bez opóźnień, realizując wszystkie założone cele – również te finansowe. Wzięcie udziału w takim kursie na pewno jest w stanie pogłębić wiedze zarówno teoretyczną i praktyczną w tym zakresie na tyle, aby znacznie poprawić jakość pracy w firmie.

Firma doradcza – co jeszcze?

Firmy doradcze specjalizują się również w szkoleniach z zakresu motywowania, przywództwa, liderowania, HR, marketingu, komunikacji, prezentacji oraz w rozwiązaniach usprawniających funkcjonowanie firm IT.

Jak wybrać dobrą firmę doradczą?

Zgłaszając się z problemem do firmy doradczej należy najpierw sprawdzić, czy konkretna firma w ogóle oferuje usługi z tego zakresu, który nas interesuje. Można sprawdzić to oczywiście na stronie internetowej. Warto sprawdzić również zakres cen szkoleń, a także możliwość skorzystania z dotacji oraz dofinansowania na szkolenia dla swoich pracowników i dofinansowania na rozwój firmy. Wiele firm doradczych pomaga w sporządzaniu wniosków.