Urządzenia gaśnicze na gaz – czy warto na nie postawić?

Każdy właściciel i zarządca budynku powinien zadbać o odpowiednią ochronę przeciwpożarową, dzięki której możliwe będzie zapewnienie stuprocentowego bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom obiektu, a także zabezpieczenie znajdującego się w nim mienia. Niezbędne jest między innymi skorzystanie z odpowiednich urządzeń gaśniczych, dzięki którym możliwe jest ugaszenie ognia szybko i bez konieczności wyzwania straży pożarnej. Przyjrzyjmy się bliżej systemom gaśniczym gazowym, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników.

Urządzenia gaśnicze gazowe – nowa jakość w walce z pożarem

Na wstępie warto zaznaczyć, że dzięki rozwojowi technologicznemu, jaki obserwujemy od wielu już lat, nie ma konieczności korzystania z ręcznych gaśnic – dobrze, kiedy są one pod ręką, jednak o wiele skuteczniejsze są dzisiaj automatyczne systemy / urządzenia gaśnicze, projektowane indywidualnie dla każdego budynku przez wykwalifikowany serwis PPOŻ. W chwili obecnej do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych systemów tego typu należą rozwiązania, w których czynnikiem gaszącym pożar są gazy obojętne – w pełni bezpieczne dla człowieka i pozwalające poradzić sobie z największym problemem, bez konieczności wołania strażaków.

Jak to działa?

Najważniejsze jest tutaj przede wszystkim to, jakie właściwości posiada gaz, wykorzystany w takiej instalacji. Jego zadaniem jest obniżanie zawartości tlenu w powietrzu, a co za tym idzie – przerywanie reakcji już na poziomie cząsteczkowym. Ogień, który nie ma dostępu do tlenu, nie może się rozprzestrzeniać i gaśnie. I to właśnie dlatego urządzenia gaśnicze gazowe są tak skuteczne, sprawdzając się doskonale w sytuacjach największego zagrożenia.

Systemy tego typu są uważane za doskonałą alternatywę dla rozwiązań wodnych przede wszystkim dlatego, że można wykorzystać je w każdym obiekcie – niezależnie od jego specyfikacji oraz tego, jakie sprzęty czy dokumenty się w nim znajdują. Gazowe instalacje nie pozostawiają jakichkolwiek zanieczyszczeń i, w przeciwieństwie do wody, nie zagrażają urządzeniom czy dokumentacji. Dzięki temu można bez najmniejszych oporów korzystać z nich w różnego rodzaju muzeach, archiwach dokumentów, rozdzielniach elektrycznych, serwerowniach czy wszelkiego rodzaju innych obiektach i pomieszczeniach, w których znajduje się ważne mienie.

Oczywiście warto przy tym wyraźnie zaznaczyć, że gazowe systemy gaśnicze posiadają specjalne detektory dymu, dzięki którym są w stanie samodzielnie wykryć zagrożenie i rozpocząć działanie, mające na celu jego wyeliminowanie. Jeżeli więc chcesz zapewnić sobie oraz wszystkim innym użytkownikom budynku pełne bezpieczeństwo, postaw na urządzenia gaśnicze gazowe.

Jaki gaz wykorzystać?

Wielu producentów oferuje wiele rozwiązań, które będą skuteczne w różnego rodzaju budynkach – ważne, by skorzystać z najnowszych technologii i wybrać te sposoby gaszenia, które okażą się najskuteczniejsze. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój budynek będzie odpowiednio zabezpieczony przed działaniem ognia, wybierz systemy gaśnicze, w których zastosowano:

  • INERGEN,
  • FM-200,
  • NOVEC-1230,
  • Dwutlenek węgla.

W każdym z tych przypadków będziesz mógł liczyć na błyskawiczne i skuteczne wyeliminowanie zagrożenia!