Silikon w szamponach i jego tajemnice

Silikon w szamponach jest standardem. Najwięksi producenci kosmetyków stosują silikon w swoich produktach. Jest to skuteczna metoda na to, aby klient był zadowolony z natychmiastowego efektu wygładzenia włosów. Czy jednak stosowanie silikonów to na pewno dobry pomysł?

Szampon z silikonem a szampon bez silikonu – który wybór będzie lepszy i dlaczego? Czy silikon to substancja bezpieczna i czy jest konieczna w kosmetykach? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Czy silikon w szamponach jest szkodliwy?

Zdania w tym temacie mogą być podzielone. Oczywiście niewielka ilość silikonu na pewno nie wpłynie bardzo negatywnie na stan naszego zdrowia, kondycje organizmu czy włosów. Jednak, niezaprzeczalny jest fakt, że lepiej stosować produkty naturalne, które włosów nie obciążają i nie zawierają w sobie niepotrzebnych, sztucznych składników, m.in. silikonów.

Dlaczego warto unikać silikonu?

Szampon bez silikonu jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ sylikon obciąża włosy.  Kiedy stosujemy kosmetyki ze silikonem, oblepia on włosy. Z jednej strony jest to ochrona dla włosa przed szkodliwymi czynnikami, np. wysoką temperaturą czy słońcem. Jednak, zabezpieczając je przed takimi czynnikami sprawia również, że nie mogą przedostać się przez niego również substancje pożądane – te, które budują włosy i je odżywiają. Silikon jest także bardzo trudny do zmycia. Jest to substancja nierozpuszczalna w wodzie i wodoodporna.

Usunąć silikon z włosów? Bardzo trudne zadanie!

Usunięcie silikonu z włosów to bardzo trudne zadanie. Jak już zostało wspomniane, silikon jest nierozpuszczalny w wodzie i jest też wodoodporny. Oznacza to, że aby pozbyć się silikonu należy skorzystać ze specjalnych preparatów, które niestety niszczą włosy. Dlatego zaleca się, aby szampony z silikonem stosować bardzo rzadko, albo w ogóle z nich rezygnować. Niestety, większość ludzi bardzo chętnie stosuje klasyczne, drogeryjne szampony na stałe – codziennie lub kilka razy w tygodniu. To z kolei prowadzi do tego, że włosy po pewnym czasie stają się szare, tracą blask, a nawet zaczynają się kruszyć i łamać.

Silikony utrudniają farbowanie włosów

Kiedy farbuje się włosy po raz pierwszy kolor zawsze wychodzi pięknie. Za każdym kolejnym farbowaniem jest jednak trudniejsze. To jak wychodzi, zależy przede wszystkim od tego, jak dba się o swoje włosy – często o tym zapominamy, albo nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tymczasem, szampony z silikonami tworząc ochronna warstwę sprawia, że kolor może po prostu nie „złapać” albo na całości włosów, albo w niektórych ich fragmentach.

Rodzaje silikonów w szamponach

Nie ma jednego rodzaju silikonów. W szamponach wykorzystuje się różne silikony i są one zapisywane także w różny sposób w składzie. Czytając go warto zatem zwrócić uwagę na nazwy z cząstami takimi jak: siloxane, silanol, sillcone, methicone, a także PEG.

Wygładzenie włosów – czy możliwe w inny sposób?

Czy tylko silikon sprawia, że włosy mogą być gładkie? Wiele osób myśli, że tak i dlatego sięgają po produkty z silikonem. Tymczasem są o wiele lepsze sposoby na to, aby włosy były gładkie, ale jednocześnie zdrowe. Aby uzyskać efekt lśniących włosów i okiełznaniu tych pasem, które nie chcą się układać, a jednocześnie nie masz zamiaru fundowania sobie niezdrowych preparatów na włosy, warto przemyśleć kosmetyki naturalne. Szampony naturalne maja w swoim składzie oleje, które wygładzają włosy, ale przede wszystkim odżywiają je. Najlepsze szampony do włosów zawierają np. olejek arganowy czy olejek z rokitnika, oleje z kiełków pszenicy – jest ich naprawdę dużo, a producenci dbający o swoje produkty i o swoich klientów, dopasowują oleje do różnych rodzajów włosów.

Naturalne szampony uratują Twoje włosy!

W naturalnych szamponach do włosów znajdują się substancje odżywcze. Proteiny w takich produktach świetnie wpływają na włosy, które są spragnione delikatnych substancji myjących. Dobre szampony naturalne, szampony bez silikonów, umiejętnie przywracają blask i dobra kondycję włosom. Niestety – trzeba uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza wtedy, gdy włosy są mocno zniszczone przez nieodpowiednie kosmetyki.