Samochód firmowy – wynajem długoterminowy

Każdy, kto kiedykolwiek prowadził własną działalność gospodarczą, z pewnością bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne jest to zadanie. Trzeba dopilnować wielu rzeczy, nie wystarczy pozyskiwać klientów i kontrahentów. Jedną z ważniejszych decyzji jest wybór samochodów firmowych, od których będzie zależało to, jak biznes będzie prosperować na co dzień.

Wynajem czy leasing?

Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing, to pewnego rodzaju dzierżawa, w tym wypadku płacimy raty leasingowe, a po zakończeniu umowy można zdecydować się za odpowiednią cenę na wykupienie pojazdu od firmy. Leasing jest obecnie jedną z korzystniejszych opcji, jeżeli chodzi o finansowanie samochodów firmowych. Równie dobrym rozwiązaniem może okazać się wynajem długoterminowy samochodów, przy czym dużo zależy od naszych potrzeb oraz specyfiki branży, w jakiej działamy. Jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze? Na to pytanie nie ma w zasadzie jednoznaczniej odpowiedzi, ponieważ każda firma ma inne potrzeby. W przypadku leasingu możemy kupić samochód po zakończeniu umowy w niższej cenie, co bez wątpienia jest opłacalne. Z drugiej strony decydując się na wynajem długoterminowy samochodów firmowych nie będziemy musieli o nic się martwić. Serwisowanie, naprawy itp. – to wszystko będzie leżeć po stronie firmy wypożyczającej nam samochody. Jak widać każde z rozwiązań ma plus i minusy.

Co się bardziej opłaca finansowo?

Najlepiej usiąść i dobrze przemyśleć sprawę dotyczącą wyboru formy finansowania zakupu samochodów do firmy. Jeżeli potrzebujemy pojazdów wyłącznie na jakiś czasu, wówczas lepszą opcją wydaje się wynajęcie długoterminowe samochodów, gdyż w tym wypadku można w 100% skupić się na rozwijaniu biznesu. Nie trzeba martwić się ani o serwisowanie, ani o obsługę aut, co jest wygodne i niesamowicie praktyczne. Oczywiście na dłuższą metę jest to rozwiązanie droższe i warto mieć tego świadomość. To, dlatego w niektórych sytuacjach warto pomyśleć o leasingu. Trzeba zdawać sobie sprawę    z tego, że trzeba spełniać odpowiednie warunki, aby móc wziąć auto w leasing. Firma będzie musiała zweryfikować naszą firmę pod względem wypłacalności, tak samo jak w przypadku zaciągania kredytu w banku. Procedury mogą być uproszczone albo pełen, w zależności od preferencji firmy.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wynajem długoterminowy samochodów czy leasing, pamiętajmy, aby dwa razy się zastanowić, gdyż od tego w dużej mierze zależy, jak będzie funkcjonować nasz biznes. Przeanalizujmy wszystkie za i przeciw, zastanówmy się, które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze finansowo.