Protetyka stomatologiczna w Warszawie, czyli szansa na zdrowe uzębienie

Mając na uwadze zastosowanie protetyki oraz specyfikę zabiegów, porównuje się ją często do rehabilitacji. Celem leczenia protetycznego jest rekonstrukcja ubytków zębowych u pacjenta, które być może osłabiają budowę całej szczęki. Utrata zębów, to bowiem nie tylko problem starszych osób, ale również u młodych. Już tylko jeden brakujący ząb, może bardzo źle wpływać na konstrukcję uzębienia człowieka. Jak istotna jest zatem protetyka oraz co powinniśmy o niej wiedzieć?

Niekompletne uzębienie – do czego może doprowadzić?

Jeśli interesuje nas protetyka stomatologiczna Warszawa to dobrej miejsce, aby rozejrzeć się za takimi usługami. Zabiegom tego typu, powinny poddać wszyscy Ci, którzy z różnych przyczyn nie posiadają kompletnego uzębienia. Jako, że już tylko jeden ubytek może być przyczyną poważnych problemów, stomatolodzy zalecają natychmiastową rekonstrukcję. Chociaż może wydawać się, że brak jednego zęba niczym nie grozi, w praktyce jest z goła inaczej. Niekompletność uzębienia bywa często powodem innych schorzeń, jak np. zanik kości wyrostka zębodołowego, objaw Godona, rozrost języka, przeciążenie pozostałych zębów, czy też zaburzenia czynnościowe. Możliwością są również implanty zębowe, które polegają na wszczepieniu tytanowego implantu, który ma zastąpić naturalny korzeń zęba.

Protetyka, jako sposób na negatywne zmiany naszej jamy ustnej

Zdarzają się sytuacje, w których usunięcie chorego zęba to konieczność, gdyż ten do leczenia już się nie nadaje. W takiej sytuacji, powstają braki w uzębieniu. Pomocna jest zatem implantologia oraz protetyka. Jeśli utracimy ząb, bądź ich większą ilość, stomatolog zastosuje protetyczne uzupełnienie stałe bądź ruchome. Protetyka skupia się na tym, by uzupełnić braki, a jednocześnie utrzymać prawidłową kondycję szczęki. Uzupełnienia protetyczne przede wszystkim różnią się od siebie metodą utrzymywania w jamie ustnej.

Najczęściej stosowane uzupełnienia protetyczne

Wkład koronowo-korzeniowy, który stosuje się zwykle wtedy, gdy konieczna jest odbudowa bardzo uszkodzonego zęba. Te mogą być uniwersalne, przygotowane uprzednio przez producenta, ale również stomatolog, może wykorzystać indywidualny wkład, który wykonuje się specjalnie na miarę dla pacjenta.

Koronowy wkład, stosowany podczas odbudowy górnej korony bocznego zęba, najczęściej wykonuje się z porcelany, natomiast stosuje się także materiał kompozytowy, lub metale szlachetne.

Mosty wypełniają lukę, natomiast ich zastosowanie może warunkować obecność sąsiednich zębów, gdyż te mogą stanowić dla mostu naturalną formę podpory, a dokładnie zaczep, do którego wypełnienie może być przymocowane.

Licówki to małe płytki, które posiadają odpowiednią grubość, które są przymocowane do powierzchni uszkodzonego zęba, aby jego struktura mogą być odbudowana. Licówki dobiera się indywidualnie do każdego pacjenta, za pomocą specjalnego badania zgryzu.

Jedną z najczęściej wybieranych metod, są implanty opierane na wszczepach śródkostnych. Dzieje się tak, gdyż są one w stanie najlepiej imitować wygląd prawdziwego zęba, natomiast to metoda generująca też najwyższy wydatek. Implant zęba składa się z trzech części – korona implantu, łącznik oraz imitacja korzenia zęba. Leczenie przy zastosowaniu implantów jest bardziej skomplikowane i trwa nieco dłużej, niżeli tradycyjne wypełnienia protetyczne.