Projektory do użytku domowego – dla kogo?

Projektory multimedialne to obecnie coraz popularniejszy sprzęt, który wykorzystuje się również w domu. Nowoczesne modele świetnie sprawdzają się jako element kina domowego, pozwalając na wyświetlanie obrazu o dużej przekątnej. Czy sprawdzą się w każdym domu? Kto powinien zastanowić się nad zakupem tego typu urządzenia, a u kogo się ono nie sprawdzi?

Projektory multimedialne – zalety

Skończyły się już czasy, kiedy projektory multimedialne kojarzyły się głównie z prezentacjami w szkole czy biurze. Obecnie są bardzo popularnym rozwiązaniem, które wykorzystuje się także w domu – nowoczesne wersje pozwalają bowiem na wyświetlanie obrazu wysokiej jakości włącznie z dźwiękiem, dzięki czemu wiele osób używa ich do oglądania filmów. Projektory świetnie się do tego nadają, umożliwiają bowiem na uzyskanie dużej przekątnej obrazu, przy czym są bardziej korzystnym cenowo rozwiązaniem, niż telewizory. Dzięki temu z pomocą projektora można stworzyć efektowne kino domowe w zaciszu własnego salonu.

Do zalet projektorów należy również fakt, że zajmują mniej miejsca, niż telewizory. Urządzenie można zamontować na ścianie, stosując specjalne uchwyty, lub po prostu stawiać na stoliku lub półce. Nie wymagają zastosowania dodatkowego ekranu – wszystko zależy od preferencji użytkownika oraz warunków, jakie panują w jego mieszkaniu. Osoby, które będą korzystały z projektora często i zależy im na uzyskaniu bardzo wysokiej jakości obrazu, aby maksymalnie odwzorować kinowy klimat, mogą zdecydować się na specjalne ekrany do projektorów, które można zamontować bezpośrednio do ściany, ustawiać na specjalnym stelażu lub schować w podwieszanym suficie. Dobre warunki do oglądania zapewni też po prostu biała ściana lub ściana z namalowanym ekranem. Można znaleźć specjalne, dedykowane do tego farby o odpowiednim odcieniu, które zapewnią najlepszy komfort oglądania. Jeśli nie zależy nam na idealnym obrazie, nie trzeba specjalnie dostosowywać pomieszczenia pod projektor – wystarczy ustawić urządzenie naprzeciwko pustej, białej ściany.

U kogo sprawdzą się projektory?

Projektory multimedialne do użytku domowego to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią oglądać filmy na większym ekranie. Świetnie sprawdzą się podczas seansów we własnym salonie, zapewnią bowiem sporą przekątną obrazu, dając efekt niemal jak w prawdziwym kinie. Mogą być świetnym urozmaiceniem dla każdego miłośnika filmów i pretekstem do organizowania wieczorków filmowych dla rodziny i znajomych. Będą też atrakcją na różnego typu przyjęciach. Dla osób, które z telewizora korzystają wyłącznie do oglądania filmów na platformach VOD czy serwisie YouTube, projektory mogą nawet całkowicie zastąpić odbiornik.

U kogo natomiast nie sprawdzi się projektor? Przede wszystkim u osób, które posiadają mały salon. Zazwyczaj urządzenie potrzebuje przynajmniej 1,5-2,5 m odsunięcia od ściany lub ekranu, na którym będzie wyświetlany obraz, dlatego jeśli pomieszczenie jest bardzo małe lub posiada nietypowy układ, projektor może nie być dobrym rozwiązaniem. Problemem może być też brak wolnej ściany lub brak możliwości zamontowania dodatkowego ekranu. Urządzenie tego typu nie zastąpi również telewizora u osób, które lubą często oglądać standardowe programy telewizyjne.

Jaki projektor wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele projektorów, które świetnie sprawdzą się w warunkach domowych. Przy zakupie urządzenia warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, od których będzie zależało późniejsze zadowolenie ze sprzętu. Należy do nich rozdzielczość obrazu – jeśli chcemy oglądać na projektorze filmy, najlepiej pokusić się o wersję Full HD. Ważna jest także jasność obrazu, która powinna osiągać przynajmniej 2000 lumenów. Mało osób wie również, że projektor może generować hałas, do czego tendencję mają przede wszystkim tańsze modele. Warto więc wybrać urządzenie, którego głośność pracy nie przekracza 30 dB. Dzięki temu nic nie będzie rozpraszało użytkowników podczas nawet najdłuższych seansów filmowych.