Piazza della Republika

Piazza della Republika jest to malutki plac, prawie jak zresztą cała przestrzeń w Cortonie. Mówiąc wyraz ,,pizza” nie należy go porównywać z Piazza San Petro w samym Rzymie, Piazza San Marco w Wenecji czy także Piazza Duomo w Mediolanie. Jego najprawdziwsze rozmiary w porównaniu z tamtymi są bowiem nieporównywalne, a bardziej prawidłowo dobranym słowem byłby termin placyk. Natomiast, jeśli wziąć pod uwagę same atuty Cortony to jest to przede wszystkim plac. Nie ma kompletnie żadnej możliwości by tu nie trafić, bo do placu prowadzą trzy ulice, które wówczas rozchodzą się od miejskich bram.

Z samej Piazza della Repubblica odchodzi tylko i wyłącznie jedyna ulica pozioma i to w miasteczku Via Nazionale, która nazywana jest też Rugapiana. Ta droga można dojść do Piazza Giuseppe Garibaldi, którą starsi mieszkańcy nazywają najczęściej Carbonaią. Z atrakcyjnej Carbonai roztacza się także wspaniały widok na krajobraz na dolinę Valdichiana i na Lago Trasimeno. Dodatkowo właśnie to jezioro nad brzegiem którego w 217 roku przed naszą erą, Hannibal pokonał w trakcie drugiej wojny Punickiej dosłownie calutką armię Rzymian, którą głównie dowodził Gaius Flaminius. Wtedy właśnie Rzymianie bowiem zostali rozbici doszczętnie, a Gaius Flaminus poniósł wówczas śmierć w trakcie walki. Natomiast Duomo Santa Maria Assunta została postawiona na samych ruinach kościoła parafialnego.

To był najprawdopodobniej najstarszy kościół w mieście Cortonie. Wybudowany został około IV wieku na bardzo przestarzałych fundamentach świątyni pogańskiej. Aktualny kształt kościóła, który powstał w czasach II połowy XIV wieku. Tuż po zakończeniu całej budowy świątyni była ona wyniesiona do rangi katedry odbierając przy tym tytuł kościołowi San Vincenzo, które bowiem jest umiejscowione za murami tego miasteczka.

Na przełomie 1566 roku zniesiona została dodatkowo dzwonnica, która zgodnie z zapisami stała się dziełem słynnego bardzo znanego architekta Francesco Laparelli Cortonese. Podkreśla się, że wnętrze katedry na przełomie XVIII wieku zostało radykalnie przebudowane. Faktem więc jest, że oglądając przedstawiany obiekt należy bardzo dobrze przyjrzeć się występującej fasadzie. Zaznacza się, że to właśnie na niej można zobaczyć odpowiednie ślady występujących wcześniej budowli. Do świątyni można łatwo dotrzeć z Piazza Della Repubblica. Występuje tam niezwykły kościół świętego Franciszka.

Przedstawioną budowę rozpoczęto na przełomie XIII wieku. Zaznacza się, że właśnie to odbyło się ściśle w stylu gotyckim. Podkreśla się, że kościół zaliczony jest jednak do najwcześniejszych kościołów franciszkańskich, a do dzisiejszych czasów zachował charakterystyczny kształt dla budowli, które w przedstawianym momencie wykonywany był poprzez Franciszkanów – miało to odniesienie do wszystkich obiektów sakralnych. Podkreśla się, że owa świątynia została jednak przebudowana w XVII wieku – w tym momencie został nadany barokowy wystrój.