Osuszanie murów i fundamentów, czyli jak skutecznie pozbyć się wilgoci

Efektywne osuszanie murów jest procesem złożonym, dlatego jest on bardzo czasochłonny. Wymaga się tutaj uprzedniego rozpoznania oraz usunięcia wszelkich przyczyn zawilgocenia. Zwykle jest to zarówno napój, jak i penetracja wilgoci gruntowej do fundamentu, czego przyczyną jest zły stan lub kompletny brak izolacji. Fundament to gwarancja stabilności każdej konstrukcji, ale też chroni obiekt przed naporem wilgoci od gruntu. Niestety – nie zawsze ma to miejsce.

Fundamentowe strefy budynków oraz usadowione na nich mury, bywają często obciążone gruntowymi ciekami, a także wilgocią, a te w wypadku braku hydroizolacyjnych zabezpieczeń, będą po prostu niszczyć ściany, pozostawiają na nich widoczne miejsca zawilgocenia, solne wykwity, przebarwienia, a powoduje to łuszczenie się powłok malarskich oraz odpadanie tynku. Dlatego często konieczne jest osuszanie fundamentów.

Skuteczne sposoby na usuwanie wilgoci

Bardzo popularne są różnego rodzaju zabezpieczenia powierzchniowe, które wykonuje się zwykle z mineralnych lub bitumicznych powłok, nakładanych na powierzchnię zewnętrzną budowlanej przegrody czyli tą, która ma kontakt z wodą. Nie brakuje im niestety pewnych mankamentów, a dodatkowo, często bywają nieskuteczne. Metody usuwania wilgoci, dzieli się na sztuczne i naturalne, bądź inwazyjne i nieinwazyjne.

Metody naturalne

Jeżeli chodzi o metody naturalne, konieczne staje się odkopywanie fundamentów, a te pod wpływem powietrza atmosferycznego, mają z czasem wytracić nadmiar wilgoci.

Po pewnym czasie, kiedy fundamenty będą już odpowiednio osuszone, mogą one zostać zabezpieczone przy pomocy metody hydroizolacji pionowej, wykonując drenarską opaskę i ponownie zasypując całość. Problem tkwi w tym, że zachodzi wówczas ryzyko podtopień podczas obfitych opadów, a sprawi to, że proces będzie trzeba powtarzać. Z uwagi na czas osuszania, a także wysoki poziom skuteczności, o wiele lepsze okazują się być metody sztuczne.

Metody sztuczne

Tego typu metody zakładają odtworzenie poziomej izolacji, przerywając tym samym migrację wilgoci w górę, co sprawia, że ułatwiony jest proces odparowywania w partach muru, które położone są wyżej. Są to głównie inwazyjne metody osuszania, natomiast istnieją też takie, które są bezinwazyjne.

Nieinwazyjne metody, będą działać w taki sposób jak naturalne osuszanie. Otóż, mury będą wysychać dzięki temu, że podniesie się temperatura wewnątrz pomieszczenia, a jednocześnie zapewniona będzie prawidłowa wentylacja. Warto wiedzieć, że w zależności od zastosowanej metody, osuszanie takimi metodami może trwa od kilku, do kilkunastu tygodni.  

Iniekcyjne techniki, jako sprawdzone sposoby renowacji murów

W zależności od wykorzystanych środków, iniektowanie muru można przeprowadzić metodą bezciśnieniową lub też pod ciśnieniem. Kiedy mur zostanie już nasycony odpowiednim środkiem iniekcyjnym, odwierty mogą zostać zasklepione dobranymi systemowo zaprawami uszczelniającymi.

Znaną metodą, jest iniekcja krystaliczna, która umożliwia powstanie zarówno pionowej, jak i poziomej blokady hydrofobowej. Otwory, które są wstępnie wywiercane, nawilża się na samym początku, po czym można wypełnić je środkami iniekcyjnymi, grawitacyjnymi. To np. woda, cement portlandzki ora aktywator krzemianowy. Przeciwwilgociowe izolacje poziome, można również wykonać za pomocą iniekcji termicznej.

Wywiercone w wilgotnym murze otwory, nasącza się za pomocą termopakerów, specjalnym kompozytem wosków naftowych, które posiadają uszczelniające i hydrofobizujące właściwości. Jest to rozwiązanie, które szczególnie polec się w wypadku murów wyjątkowo zasolonych.  

Dla przyspieszenia prac związanych z osuszaniem murów, bardzo często wykorzystuje się dwustopniowe techniki osuszeniowe. Na pierwszym etapie, w murze nawiercane są specjalne otwory, w których aplikuje się grzejne urządzenie, a kiedy osuszenie się zakończy, można do otworów wprowadzić środku hydrofobowe, za pomocą iniekcji.