Odczyn WR

Kolejnym ważnym badaniem obowiązkowym dla kobiet, które są w ciąży jest badanie odczynu Wassermanna .Badanie odczynu Wassermanna polega na potwierdzeniu obecności przeciwciał, które wskazują na zakażenie bądź przebytą infekcję w surowicy. Zalecane jest  dawcom krwi, narządów oraz osobom narażonym na choroby weneryczne. Próba wykonywana jest za pomocą fosfolipidu wyizolowanego z serca wołowego i uzupełnionego lecytyną.

Tylko dzięki badaniu WR można wykryć kiłę, która niestety w tych czasach nie jest rzadką chorobą.  Jest ono szybkie i daje pewność co do stanu naszego zdrowia. Odczyn WR to proste badanie, wykonywane z krwi pobranej z żyły łokciowej. Musimy powiedzieć, że wykryte w czasie ciąży konieczne jest leczenie przez cały okres jej trwania. Kiła jako choroba bakteryjna przenoszona jest głównie drogą płciową. To rodzaj choroby, który można nabyć, jak również może występować jako choroba wrodzona. Dla wspomnianych kobiet w ciąży kiła może mieć poważne konsekwencje. Może uszkodzić płód jak i prowadzić do poronienia. Aby temu zapobiec, wykonuje się badanie WR w pierwszym oraz trzecim trymestrze ciąży.

Badanie WR jest łatwo dostępne, testy wykonuje się szybko i bez problemów a odczyn WR jest bardzo dokładny. Często zdarza się jednak, że odczyn Wassermanna zafałszowuje wyniki badań, wskazując wynik dodatni. Dla uzyskania pewności należy go jeszcze potwierdzić, sprawdzając tzw.odczyny krętkowe. Warto jednak pamiętać, że nawet ujemny wynik nie gwarantuje całkowitego wykluczenia kiły. Zdarza się również tak, że nieobecność krętka bladego towarzyszy objawom zakażenia. Fałszywy wynik dodatni może wystąpić po szczepieniach, zawale serca, podczas chorób wątroby, chorób zakaźnych . Bardzo często taki wynik badania WR pojawia się u osób starszych.  Wysypkę często może poprzedzać wrzód w miejscu wniknięcia bakterii, na zewnętrznych narządach płciowych lub w okolicy odbytu. Wysypka może pojawić się z objawami ogólnymi – dreszczami, wysoką temperaturą, bólem gardła i głowy, spadkiem masy ciała. Objawy mogą minąć samoistnie, a choroba przechodzi w stan utajenia, czasem na wiele lat. Sama wysypka może wydawać się niegroźną zmianą skórną, ale ma niezwykle poważne konsekwencje. W efekcie, wraz z rozwojem kiły, może zająć układ nerwowy, ruchu lub sercowy. Badanie WR ma za zadanie ujawnić chorobę, by rozpocząć jej leczenie. 

Gdy zaobserwujemy niepokojące zmiany skórne powinniśmy jak najszybciej wykonać odczyn WR. Powodem powinna być  Do testu powinna być występująca wysypka na całym ciele o nieznanym pochodzeniu. Wysypka czerwona i plamista jest jednym z typowych objawów kiły. Badanie Wassermanna zalecane jest także przy podejrzeniu wczesnej kiły układu nerwowego, co objawia się nagłą utratą słuchu lub wzroku o nieznanej przyczynie.

Dodatni odczyn WR nasuwa podejrzenie kiły. Taki wynik testu na kiłę musi być potwierdzony odczynem krętkowym. Wynika to z możliwości wystąpienia wyników fałszywie dodatnich, czyli wskazujących na istnienie zakażenia mimo faktycznego braku choroby.

Ujemny odczyn WR świadczy o braku zakażenia kiłą, jednak nie może jej całkowicie wykluczyć. Fałszywie ujemny odczyn Wassermana, czyli stwierdzony brak obecności krętka bladego mimo faktycznie występującego zakażenia, towarzyszyć może infekcji HIV lub bardzo wczesnym etapom choroby.

Badać należy się zawsze, a szczególnie wtedy, gdy występują niepokojące nas objawy.