Nawozy do ogrodu dla Twojego gospodarstwa

Różnego rodzaju nawozy są w zasadzie niezbędnym elementem w dbaniu o ogród, działkę, gospodarstwo, czy pole, na których hodujemy różnego rodzaju kwiaty, zboża, czy warzywa. Szczególnie w przypadku tych dwóch ostatnich, odpowiednie nawożenie jest niezwykle ważne, gdyż to między innymi od niego będzie zależała ilość plonów, które zbierzemy. Dlatego też istotny jest odpowiedni wybór nawozu, który spełni wszystkie niezbędne funkcje. Najczęściej polecane są w tym wypadku nawozy do ogrodu, a zwłaszcza nawozy wieloskładnikowe, które mogą składać się z dwóch, trzech lub więcej elementów, jednak najbardziej popularne są właśnie te, w których skład wchodzą trzy elementy. Jakie to substancje i jak wpływają na wzrost i zdrowie danych roślin?

Nawozy do ogrody – nawozy wieloskładnikowe i ich działanie na wzrost roślin

Najczęściej tego typu nawozy składają się z trzech podstawowych składników: azotu, fosforu i potasu. Pierwsze litery nazw tych pierwiastków tworzą skrót NPK, dlatego też tego typu produkty nazywane są często nawozami NPK lub nawozami wieloskładnikowymi, bądź określane są jako nawozy do ogrodu. Za co odpowiedzialne są poszczególne ich elementy? Azot jest elementem niezbędnym w procesie syntezy różnego rodzaju elementów, przede wszystkim białek. Fosfor jest składnikiem wielu białek, jest więc niezbędny do regularnego wzrostu. Potas z kolei pozwala na lepsze przyswajanie dwutlenku węgla z powietrza oraz jest elementem niezbędnym w procesie biosyntezy związków organicznych. Połączenie tych pierwiastków zapewnia więc znaczne polepszenie wzrostu i rozwoju roślin, chroniąc je przy okazji przed ewentualnymi chorobami, które mogłyby się na nich pojawić. Właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie nawozów do ogrodu. Poza tym oszczędzają nam one sporo pracy, gdyż w przeciwnym razie trzeba byłoby nawozić rośliny częściej, a to byłoby niewątpliwie dość uciążliwe.

Jakie nawozy do ogrodu gdzie zastosować?

Ponadto, takie produkty mogą zawierać w swoim składzie również wiele innych pierwiastków, których obecność oraz zawartość procentową należy ustalić w zależności od miejsca, gdzie będą stosowane, a przede wszystkim od rodzaju roślin, jakie będą nimi nawożone. Inne składniki są bowiem niezbędne do wzrostu jednego rodzaju roślin, a inne w przypadku innych. Na przykład, pierwiastki, które są niezbędne w przypadku zbóż mogą się różnić od tych niezbędnych do rozwoju warzyw, czy kwiatów lub jeszcze innego rodzaju roślin. Jeśli nie wiemy jakie nawozy do ogrodu sprawdzą się w przypadku naszej działki, czy pola, warto zasięgnąć opinii specjalistów. Producenci i dystrybutorzy takich nawozów zazwyczaj posiadają niezbędną w tym zakresie wiedzę i pomogą nam go dobrze skomponować. Warto tutaj pamiętać, że im bardziej skomplikowany skład nawozów wieloskładnikowych cena będzie wyższa, jednak produkt taki pozwoli nam osiągnąć zadowalające rezultaty. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jak największymi plonami, a przecież właśnie tego oczekujemy po naszej działce, czy polu.