Kredyt we frankach – obecna sytuacja frankowiczów

Pozornie bardzo korzystne kredyty we frankach oferowane przed kilooma laty przez banki, okazały się prawdziwą kulą u nogi u osób, które zdecydowały się na to rozwiązanie. Jaka jest dzisiejsza sytuacja frankowiczów? Czy mogą oni liczyć na jakąkolwiek pomoc, np. ze strony Państwa? Obecnie frankowicze znajdują się w bardzo złej sytuacji i wciąż starają się walczyć z bankami o sprawiedliwość, a rozwiązania oferowane przez Państwo, nie są dla nich zadawalające – co jest zupełnie zrozumiałe.

Zacznijmy od początku – czym są kredyty frankowe?

Kredyt we frankach nazywany jest inaczej kredytem frankowym, kredytem walutowym, kredytem w CHF, indeksowanym, a czasem także denominowanym w walucie obcej. Kredyt we franku popularny stał się na początku XXI wieku. Najczęściej zaciągany był na zakup nieruchomości na okres od 20-30 lat. Wiele banków oferowało kredyty frankowe jako bardzo korzystną alternatywę dla kredytów złotówkowych. I przez jakiś czas faktycznie, kredyty te były znacznie korzystniejsze dla kredytobiorcy. 

Parametr ryzyka kursowego

Niestety, banki nie poinformowały kredytobiorców o parametrze ryzyka kursowego. Przy prezentacji klientom kwoty kapitału kredytu do spłaty kwestie te zostały przemilczane. Wielu klientów w ogóle nie było świadomych zagrożenia, które może ich dotknąć. Gdyby było inaczej z całą pewnością znaczna część kredytobiorców nie zdecydowałaby się na zaciągnięcie kredytu we frankach. Niestety to właśnie ten parametr spowodował wieloletnie problemy frankowiczów, które ciągną się do dnia dzisiejszego.

Ilość frankowiczów w Polsce

Obecnie w Polsce jest ponad 800 tysięcy frankowiczów, a łączna kwota kredytów frankowych opiewa na 103 mld złotych (same kredyty mieszkaniowe). Wiele z tych osób nie jest w stanie obecnie spłacić swojego kredytu frankowego, zwłaszcza jeżeli mają przeciętne dochody.

Projekty ustaw frankowych

Wielu frankowiczów oczekiwało na ustawę frankową, która rozwiązałaby ich problemy. Nie jest to jednak możliwe. Owszem, ustawa taka powstała, nawet jej nowelizacja podpisana przez prezydenta w lipcu 2019 roku, jednak nie spełniła oczekiwań frankowiczów. Wielu prawników uważa jednak, że polskie prawo odpowiednio chroni konsumentów, a regulacje państwowe sprawiłyby tylko, że inne grupy czułyby się pokrzywdzone i najprawdopodobniej byłyby przeciwne.

Pomoc dla frankowiczów

Gdzie zatem frankowicze powinni szukać pomocy? Przede wszystkim przed wymiarem sprawiedliwości. Zapadły już wyroki TSUE  w sprawie kredytów frankowych, a pierwszy z nich w polskiej sprawie 3 października 2019 roku. Czego dowiadujemy się z tych wyroków? Otóż, że krajowe sądy nie mogą uzupełniać umów kursem średnim NBP  – mogą albo stwierdzić nieważność zawartej z bankiem umowy, albo orzec o przewalutowaniu kredytu. Wg. wyroku TSUE krajowy sąd nie może również sprzeciwić się nieważności, jeżeli frankowicz uważa inaczej.

Pozew

Aby dochodzić swoich praw, a więc np. doprowadzić do spłaty kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy, warto skorzystać z możliwości jakie daje nam prawo. Pozew okazuje się najskuteczniejszą forma pomocy dla frankowiczów. Orzecznictwo w sprawie kredytów frankowych jest już obecnie dość bogate, warto przytoczyć chociażby 4 korzystne dla konsumentów orzeczenia Sądu Najwyższego:

  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 24 października 2018 roku w sprawie II CSK 632/17
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 27 lutego 2019 roku w sprawie II CSK 19/18
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 4 kwietnia 2019 roku w sprawie III CSK 159/17
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z 9 maja 2019 roku w sprawie ​I CSK 242/18

Warto znaleźć dobrego adwokata

Pozew można złożyć samemu, ale można również znaleźć dobra kancelarie prawną. Warto zwłaszcza szukać takiej, która posiada doświadczenie w tego typu sprawach. Doświadczenie umożliwia realną ocenę sytuacji i skuteczne dochodzenie roszczeń. Decydując się na potyczkę z sądem przez bankiem można m.in. uzyskać odfrankowienie kredytu, nazywane inaczej odwalutowaniem umowy kredytowej. Możliwe jest także unieważnienie umowy – często jest to jedno z najbardziej korzystnych rozwiązań.