Kołatka do drzwi – wszystko, co warto wiedzieć na jej temat

Kiedy gość przybywa do drzwi, o swojej obecności informuje, dzwoniąc dzwonkiem czy domofonem. Kiedyś do tego samego celu służyła kołatka. Dziś nadal można ją kupić. Nim jednak to nastąpi, warto dowiedzieć się na jej temat czegoś więcej.

Jakie były dawne, klasyczne kołatki do drzwi?

Wspomniane kołatki do drzwi po raz pierwszy pojawiły się w średniowieczu. Są postrzegane, jako typowe detale, stosowane na drzwiach w epoce romańskiej i gotyckiej. Swoją formą i wyglądem przypominały głowy zwierząt i bestii z obręczą. Obręcz ta służyła do uderzania o drzwi. Wyobrażenia na temat tego kształtu są bardzo różne i nierzadko sprowadzają się do negatywnych skojarzeń. Okazuje się jednak, że chodzi tu o pewną sferę symboliczną. W tamtych czasach kołatka do drzwi była traktowana jako amulet. Służył do odstraszania złych mocy i tym samym skutecznie zniechęcał do przekraczania progów domostwa. To dlatego najczęściej wybierane były głowy strasznych lwów, smoków, drapieżnych ptaków czy nawet diabłów. Takich właśnie kołatek było wówczas pod dostatkiem. Zarówno w renesansie, jak i w baroku, kontynuowano te formy. Jednak do kolekcji doszły klepsydra i kobieca dłoń. Z kołatkami wiąże się mnóstwo przesądów i skojarzeń, które dziś już nie mają żadnego znaczenia. Aktualnie dostępne jeszcze w sprzedaży kołatki występują we wszystkich wspomnianych formach. Dziś natomiast służą przede wszystkim, jako ciekawa dekoracja. Bardzo dobrze i ładnie komponuje się z innymi elementami i akcesoriami do drzwi jak chociażby klamki czy okucia. Dlatego wybierając klepsydrę, należy zwrócić uwagę na te elementy, aby wszystkie stanowiły jeden, estetyczny zestaw. Kołatki tworzone są głównie z mosiądzu. Dzięki temu nawet delikatne uderzenie nią o drewniane drzwi wywołuje wyraźny dźwięk, który daje się z łatwością słyszeć w całym domu.

Nowoczesne kołatki do drzwi

Nowoczesne kołatki do drzwi, czyli te, jakie stosuje się w dzisiejszych czasach, wyróżniają się przede wszystkim bardziej oszczędnym designem. Mimo to nadal zauważa się w nich nawiązania do historii rzemiosła artystycznego. Te solidne, najpopularniejsze i najczęściej wybierane to kołatki wykonane z kutego metalu, ale i z mosiądzu. Współcześni projektanci rezygnują z przerażających form. Częściej proponują swoim klientom kołatki składające się z obręczy i dekoracyjnej plakietki. Przedmioty te wyróżniają się nieco bardziej geometrycznym wzornictwem. Dziś coraz więcej osób decyduje się na kołatki wykonane z lśniącego, srebrzystego metalu, który doskonale dopasowuje się do prostych, ale i zarazem minimalistycznych klamek. Nowoczesne kołatki teraz najczęściej służą, jako dekoracja drzwi i całego domu. Jest to jak najbardziej, dobre rozwiązanie. Można je łączyć z dzwonkiem lub domofonem. Zamontowanie jej na drzwiach może wskazywać na zainteresowanie właściciela domu historią dobrego designu, tego wyjątkowego stylu. To gadżet, który dziś można nabyć w bardzo rozsądnej cenie.

Zakończenie

Kołatki do drzwi popularne i dobrze znane były wiele lat temu, choć dziś też można je kupić i to w różnych formach. Co prawda niektórym trudno jest zrezygnować z dzwonka czy domofonu. Jednak mimo to decydują się jednocześnie na taką właśnie kołatkę. Dziś częściej pełni ona funkcję ozdoby, ale drzwi z nią wyglądają naprawdę efektownie, więc nie ma co się dziwić, że jej popularność wcale nie słabnie. Decydując się na ten zakup, należy zwrócić uwagę na to, w jakim stylu wykonane są klamka oraz okucia. Powinny ze sobą współgrać, do siebie pasować. Mimo iż kołatki nie są już tak popularne i pożądane, jak miało to miejsce dawno temu, wciąż można je kupić. Wystarczy udać się do dobrego sklepu z drzwiami i akcesoriami do nich przeznaczonymi. Artykułów tych warto też szukać w internecie. To w sieci jest największy wybór, więc można łatwo dostać to, czego się potrzebuje, co będzie idealnie pasowało do konkretnych drzwi oraz pozostałych dodatków. Teraz kołatki są dostępne w atrakcyjnych cenach, co również zachęca do zakupu. Jednak nie wszystkich przekonuje, gdyż niektórzy nie przepadają za tym charakterystycznym stylem.