Jak prawidłowo stosować nawozy sztuczne?

Rośliny uprawiane w ogrodzie niejednokrotnie wymagają pomocy, aby mogły rosnąć, kwitnąć i dawać plony. Potrzebne jest ich nawożenie, dzięki temu będą rozwijały się, jak należy. Czy nawozy sztuczne to dobre rozwiązanie? Warto je stosować?

Czym są nawozy sztuczne?

Otóż, nawozy sztuczne produkowane są w zakładach przemysłowych, mają w składzie składniki mineralne, warto stosować je z zachowanie ostrożności. Nadmiar nawozów sztucznych niestety może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych, czyli powodować pogorszenie się jakości roślin, przez to mogą nieprawidłowo się rozwijać. W niektórych przypadkach może dojść do degradacji gleby. Na opakowaniach nawozów sztucznych jest instrukcja obsługi, do której należy skrupulatnie się stosować. Dawki nawozów sztucznych są podawane w przedziałach, najniższa jest przeznaczona dla gleb piaszczystych, które słabo wiążą związki mineralne, najwyższa jest zalecana do gleb zwięzłych, gliniastych, które dobrze sorbują związki mineralne. Nie można zwiększać dawek, gdyż może doprowadzić to do uszkodzenia korzeni roślin, wtedy składniki nawozu spłyną z wodą do głębszych warstw ziemi i będą niedostępne dla roślin.

Nawozy mineralne wielkoskładnikowe
Nawozy mineralne wieloskładnikowe zawierają wszystkie niezbędne roślinom składniki pokarmowe, w tym mikroelementy, dzięki którym rośliny mogą się rozwijać, natomiast w podłożu występują w niewielkich ilościach. Obecnie na rynku można znaleźć nawozy specjalistyczne przeznaczone do konkretnych rodzajów i grup roślin, co znacznie ułatwia sprawę. Dostępne są nawozy sztuczne do krzewów liściastych, roślin kwitnących, roślin iglastych, trawników, winorośli, warzyw, roślin w pojemnikach. W ten sposób rośliny otrzymują odpowiednie dawki składników pokarmowych i mogą rosnąć. Nawozy zazwyczaj są stosowane wiosną i latem. Przeważnie mają postać granulatu, żelu albo koncentratu, z którego przygotowuje się roztwór wodny. Można kupić także nawozy sztuczne wolno działające. One cieszą się coraz większą popularnością, gdyż składniki są aplikowane w formie otoczkowanych granulek, pałeczek lub koreczków, które uwalniają się stopniowo przez trzy do sześciu miesięcy.

Nawozy mineralne do opryskiwania roślin
W sklepach ogrodniczych można dostać też nawozy sztuczne wieloskładnikowe przeznaczone także do opryskiwania roślin. Takie preparaty bardzo szybko poprawiają kondycję roślin, gdyż substancje w tym wypadku są wchłaniane bezpośrednio przez liście. Zaleca się ich stosowanie szczególnie w przypadku niedoboru miedzi, żelaza, cynku, manganu, co objawia się żółknięcie liści. Dostępne są też nawozy mineralne przeznaczone do stosowania jesienią. Takie środki nie zawierają azotu lub mają w sobie jego małe ilości. Ułatwia to roślinom przetrwanie zimy, łatwiej jest im wejść w nowy sezon. Dzięki temu są w dużo lepszej kondycji. Nawozy bez azotu stosuje się w październiku lub listopadzie. Na rynku dostępne są także nawozy chelatowe, które są związkami chemicznymi o dość skomplikowanej budowie. Tworzą specyficzne związana z metalami, charakteryzuje je to, że świetnie rozpuszczają się w wodzie, z której roślina pobiera cząsteczki kompleksu metal-chelat. Taki rodzaj nawozu jest dobrym rozwiązaniem, jeśli mimo regularnego nawożenia roślin, obserwujemy oznaki niedoboru niektórych minerałów. Może mieć to związek z wysokim PH gleby albo dostateczny brak światła lub niedotlenienie sfery korzeniowej. Taki nawóz można rozrobić z wodą i podlewać nim roślinę lub zastosować opryskiwanie.