Jak i gdzie wywieźć gruz?

Remont w domu lub mieszkaniu, zmiana elementów wykończeniowych, jak również budowa domu wiąże się zwykle ze sporą ilością odpadów budowlanych, w tym również gruzu. Jak się ich pozbyć ze swojej nieruchomości? Gdzie wywieźć gruz? Podpowiadamy!

Zasady wywozu gruzu – co warto wiedzieć?

Wydawać by się mogło, że gruz i odpady budowlane nie różnią się niczym od śmieci, które wrzucamy do  pojemnika na odpady zmieszane. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, bo  opłata śmieciowa, którą uiszczamy, nie obejmuje wywożenia ani utylizacji tego typu odpadów. Oznacza to, że nie możemy wrzucić pozostałości budowlanych do pojemników komunalnych. Gruz wymaga od nas zupełnie innego postępowania, a do tego, by się go pozbyć zgodnie z przepisami, potrzebujemy specjalnie przeznaczonego do tego kontenera lub worków. To jednak nie wszystko, ponieważ obowiązuje nas również segregacja tego typu śmieci. Gruz dzieli się na kilka frakcji, takich jak czysty gruz, gruz zmieszanym oraz gruz zanieczyszczony. Warto to wiedzieć, ponieważ dzięki temu również nie będzie trudności z jego odpowiednim recyklingiem. I tak gruz czysty to przede wszystkim gruz betonowy, gruz ceglany, ziemia, kamienie oraz piasek. Gruz zmieszany to odpady z gruzu betonowego oraz gruzu ceglanego, które mogą być zmieszane z innymi odpadami w tym np. z ceramiką, styropianem, folią malarską, terakotą, elementami drewnianymi, czy wełną mineralną. Trzecia frakcja, czyli gruz zanieczyszczony to elementy gruzu zmieszanego wraz z innymi śmieciami, w tym np. z kawałkami tynku, płytami gipsowo-kartonowymi, szkłem, czy workami po materiałach budowlanych.

Jak poradzić sobie z wywozem gruzu?

Samo posiadanie worków, czy kontenera na gruz nie sprawi, że od razu będziemy mogli się go łatwo pozbyć. Trzeba jeszcze zorganizować transport, który pozwoli nam przewieźć swoje śmieci w odpowiednie miejsce. Do tego zadania na pewno przyda nam się firma, która zajmuje się wywozem gruzu. Dzięki temu my nie będziemy musieli zastanawiać się, jak zrealizować wywożenie gruzu, ani gdzie przetransportować zebrane odpady budowlane. Firma, która świadczy wywożenie gruzu ma w tym doświadczenie, więc bez trudności poradzi sobie z naszymi odpadami. Co więcej, dysponuje specjalnie przystosowanymi do tego celu pojazdami, jak również personelem, więc nie musimy się martwić, czy wszystko przebiegnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Dlatego, gdy będziemy wykonywali remont swojej nieruchomości, budowali dom, czy wykonywali inne prace budowlane, warto o niej pomyśleć.