Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo młodą gałęzią fizjoterapii. Chociaż mówi się coraz więcej o profilaktyce zdrowia kobiet, to w dalszym ciągu wiele z nich nie ma zielonego pojęcia, że taka dziedzina w ogóle istnieje.

Charakterystyka fizjoterapii uroginekologicznej

Fizjoterapia uroginekologiczna tak naprawdę zajmuje się zaburzeniami szeroko pojętymi w obrębie narządów mniejszej miednicy. Jednym z problemów najpowszechniejszych, z którymi się zgłaszają pacjentki jest nietrzymanie moczu. To schorzenie dotyczy już co trzeciej kobiety na świecie. Jednak rosnąca świadomość tego problemu sprawia, że wiele z nich już zaczyna korzystać z pomocy fizjoterapii. Szczególnie jest to ważne na wczesnym etapie tej choroby. Musimy wiedzieć, że nietrzymanie moczu nie tylko może mieć charakter wysiłkowy, ale również może być spowodowany napięciem nadmiernym mięśni, parciami naglącymi czy też nad reaktywnością moczowego pęcherza. W przypadku problemu nietrzymania moczy, fizjoterapia uroginekologiczna jest pomocna w pierwszym oraz drugim stopniu zaawansowania. Nietrzymanie stolca bądź nietrzymanie gazów także się kwalifikuje do pracy z doświadczonym fizjoterapeutą.

Obniżenie narządów mniejszej miednicy to również rodzaj schorzenia, z którym powinno się zgłosić do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jest to następstwo nietrzymania moczu.

Mnóstwo kobiet także doświadcza bólowych dolegliwości w obszarze mniejszej miednicy, jednak trafiają one rzadko od razu do fizjoterapeuty. Warto wiedzieć, że wiele z bólowych zespołów miednicy jest spowodowanych zaburzeniami równowagi mięśniowej oraz powięziowej w okolicy miednicy, stawów biodrowych oraz mięśni dna miednicy.

W przypadku wszelkich powyższych schorzeń praca z osobą specjalizującą się fizjoterapią uroginekologiczną polega na zastosowaniu odpowiednich manualnych technik, prowadzenia ćwiczeń dostosowanych do konkretnego stanu pacjentki oraz także jej własnej pracy w domu.

Jak widzimy fizjoterapia uroginekologiczna jest bardzo szeroką dziedziną. Na sam koniec warto dodać, że także jest pomocna w przypadku bolesnych miesiączek. Nie wstydźmy się i udajmy się do tego specjalisty, a na pewno nasze problemy po pewnym czasie znikną. Dzięki temu nasze życie będzie dużo bardziej komfortowe. Nie musimy się już niczym przejmować. Doprowadźmy do końca leczenia i cieszmy się swobodą i normalnym życiem, jak to wyglądało wcześniej, zanim odkryliśmy u siebie pewne dolegliwości.