Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz metalowy aparat na zęby?

Metalowy aparat na zęby budzi sprzeczne emocje – niektórzy nie lubią go ze względu na jego widoczność, innym natomiast nie przeszkadza wygląd z jego udziałem. Jak przebiega leczenie za jego pomocą i czy warto wybrać ten sposób walki z wadą zgryzu?

Aparat na zęby – metalowy czy z innego materiału?

Wady zgryzu są często kompleksem osób, u których występują – mogą też utrudniać codzienne funkcjonowanie, powodując np. wady wymowy. Na szczęście możliwe jest ich skuteczne leczenie, przy czym najlepsze efekty dają aparaty ortodontyczne. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest aparat na zęby metalowy, czyli taki, w którym zamki są wykonane z nierdzewnego metalu. Ze względu na materiał jest on bardzo widoczny na zębach – wyraźnie się na nich odznacza, co sprawia, że faktu jego noszenia nie da się ukryć.

Alternatywą dla metalowego aparatu jest wersja kryształowa lub porcelanowa. Model kryształowy ma przezroczyste zamki, a porcelanowy – białe lub lekko beżowe, dzięki czemu są one bardzo mało widoczne na zębach. Jest to opcja dla osób, które nie lubią efektu metalowych zamków i wolą wersję mniej rzucającą się w oczy. Warto jednak pamiętać, że są to opcje o wiele droższe, a przy tym efekt i przebieg leczenia są takie same w każdym przypadku.

Metalowy aparat na zęby – wygląd i zakładanie

Aparat na zęby – metalowy i wykonany z innych materiałów – ma dość prostą budowę. Składa się z zamków, ligatur i łuku ortodontycznego. Zamki w przypadku wersji metalowej są wykonane z metalu, na nie nakłada się ligatury, z pomocą których przytwierdza się łuk ortodontyczny, czyli metalowy drut.

Aparat ortodontyczny zakłada się u lekarza ortodonty. Przed tą czynnością należy wyleczyć wszystkie zęby, lekarz powinien też ocenić, czy nie ma innych przeciwwskazań do leczenia tego typu. Może się zdarzyć, że konieczna będzie ekstrakcja ósemek, które mogłyby utrudnić leczenie lub w późniejszym czasie zepsuć jego efekty.

Zakładanie aparatu polega na przytwierdzeniu do poszczególnych zębów metalowych zamków, nałożeniu na nie ligatur i przymocowaniu łuku ortodontycznego. Lekarz naciąga łuk, by z odpowiednim naciskiem działał na zęby. W efekcie ustawiają się one powoli we właściwych miejscach. Ponieważ aparat można dowolnie dostosować do zgryzu, jest pomocny nawet w leczeniu poważnych wad.

Czy leczenie metalowym aparatem na zęby jest bolesne?

Aparat na zęby, metalowy lub wykonany z innych materiałów, ma taką samą zasadę działania – wywiera stopniowy nacisk na zęby, aby odpowiednio je wyprostować. W związku z tym na początku leczenia może pojawić się ból zębów, który powinien jednak zniknąć po paru dniach. Stany bólowe mogą pojawiać się również  w późniejszym okresie, szczególnie po regulowaniu przez lekarza łuku ortodontycznego, jednak nie są szczególnie dotkliwe.

Samo noszenie aparatu na początku może wiązać się z lekkim dyskomfortem, jednak można szybko przyzwyczaić się do tego uczucia i nie przeszkadza ono w trakcie dalszego leczenia. Kłopotliwe może się na początku wydawać jedzenie, ponieważ trzeba przyzwyczaić się do tej czynności z aparatem na zębach. Z czasem nie stanowi to większego problemu i można jeść niemal wszystko, unikając jedynie produktów bardzo twardych czy ciągnących się. Należy także przyzwyczaić się do wzmożonej higieny jamy ustnej, ponieważ bez tego w trakcie leczenia można łatwiej nabawić się próchnicy.