Cena Google AdWords – z jakich modeli rozliczeń możemy skorzystać?

Warto zacząć od tego, że samo korzystanie z platformy Google AdWords jest bezpłatne dla użytkowników. Istnieje możliwość utworzenia darmowego konta, przeprowadzenia konfiguracji, a także przyjrzenia się narzędziom, a przy tym nie ponosząc jakichkolwiek kosztów. Z drugiej strony, jeśli zabraknie nam danych w wypadku niektórych narzędzi, te okażą się po prostu bezużyteczne. Mowa tutaj o raportach, diagnostyce i podglądzie reklam, czy też modelowaniu atrybucji. Nie zaszkodzi na pewno poznać wcześniej, jakie mamy możliwości, jeżeli chodzi formę zapłaty.

Jeżeli chodzi o Google AdWords cena takiej reklamy nigdy nie kosztuje tyle samo, gdyż wpływa na to wiele czynników. Wiele będzie zależało tutaj jednak od tego, jaką ofertę otrzymamy od agencji AdWords, z którą nawiążemy współpracę. To co warto jednak rozważyć to wybór formy rozliczenia za linko sponsorowane Google.

Jakie mamy możliwości rozliczenia za reklamę Google AdWords?

CPC – koszt kliknięcia

Mamy tutaj do czynienia z modelem, w którym płacimy za każde kliknięcie. Ustawiamy maksymalny koszt kliknięcia pod słowo kluczowe lub reklamę. Zwykle cena jest tutaj niższa od maksymalnego CPC i jest to minimalny koszt, jaki jest potrzebny do przebicia konkurencji. Sporo zależy tutaj od wyniku jakości, trafności reklamy, czy też współczynniku klikalności.

CPM – koszt tysiąca wyświetleń

Kiedy ustalamy stawkę CPM, opłata dotyczy tysiąca wyświetleń reklamy. Opłata jest naliczana tylko wtedy, kiedy reklama była widoczna chociaż w połowie i chociaż przez jedną sekundę. Jest to rodzaj rozliczenia, który rekomenduje się, kiedy firmie zależy na maksymalnym zasięgu reklam.

CPV – koszt obejrzenia filmu

Opłata dotyczy wyłącznie obejrzenia naszego filmu reklamowego. W wypadku reklam in-stream, płacimy jedynie wtedy, kiedy internauta poogląda przynajmniej 30 sekund materiału, lub też zobaczy go do końca, gdy jest on krótszy. Nalicza się opłatę także wtedy, gdy użytkownik dzięki materiałowi wejdzie w interakcję.

eCPC – lepsze CPC

Polega na ustaleniu stawki, która dopasowuje maksymalne CPC, aby zmaksymalizować ilość konwersji na koncie. Stawki za kliknięcia są obniżane lub podnoszone, co jest uzależnione od możliwości występowania konwersji. Wykorzystywane są tu różne sygnały, które dostępne są z poziomu algorytmów Google, a także uwzględnia się ustawienia kampanii, dotyczące urządzeń, harmonogramu oraz RLSA.

CPA – koszt konwersji (wykonania akcji)

Ustalana jest maksymalna stawka, jaką możemy przeznaczyć na pozyskanie konwersji. Kluczowe jest tutaj posiadania dokładnych danych, gdyż wpływa to na skuteczność całej strategii. Samo Google AdWords, przedstawia tutaj rekomendacje, aby minimalną liczbą konwersji było piętnaście, w trzydziestu ostatnich dniach.

ROAS

Mowa tutaj o inteligentnej strategii ustalania stawek za AdWords, a działania ona zbliżenie do strategii CPA. Dochodzi do optymalizacji maksymalnego kosztu za kliknięcie, aby uzyskać określone ROAS. Tak samo, jak też w wypadku CPA, wymaga się posiadania przynajmniej piętnastu konwersji, podczas ostatnich trzydziestu dni, gdzie rekomendowana liczba konwersji to pięćdziesiąt, aby osiągnąć wymierne korzyści.