Bigle do kolczyków – dobór modelu do kolczyków

Bigle do kolczyków to element, który pozwala na noszenie biżuterii tego typu w uszach. Jakie są ich najważniejsze cechy i rodzaje oraz jak dopasować typ bigla do danej ozdoby?

Bigle do kolczyków – zastosowanie

Bigle do kolczyków pozwalają przede wszystkim na przewieszenie kolczyka przez dziurkę w uchu – dzięki nim możliwe jest noszenie tego typu biżuterii. Mogą mieć różne kształty, rozmiary i typy zapięć, zazwyczaj są także estetycznie dopasowane do kolczyków. Ponieważ mają bezpośredni kontakt z ciałem, powinny być wykonywane z wysokiej jakości materiałów, nie powodujących uczuleń. Wyróżniamy wiele rodzajów bigli, które stosuje się do kolczyków różnego typu.

Rodzaje bigli do kolczyków

Bigle do kolczyków dzielimy przede wszystkim na otwarte i zamknięte, jednak w obrębie tych typów możemy wyróżnić także bardziej szczegółowe podziały.

Bigle otwarte to modele, które nie posiadają zapięcia. Składają się z druciku, który jest mocno zagięty w zaokrąglony sposób, dzięki czemu idealnie pasuje do ucha i pozwala na wygodne noszenie kolczyków wszelkiego typu. Ten rodzaj bigli jest łatwy do założenia i tani, jednak nie zapewnia pełnej ochrony przed zgubieniem kolczyka, który może wysunąć się z ucha np. pod wpływem gwałtownych ruchów głową. Wśród bigli otwartych wyróżniamy:

– bigle otwarte klasyczne – posiadają zaokrąglony drucik, który na końcach jest lekko wygięty w drugą stronę; na dole posiada małą pętelkę lub kółeczko, do których przyczepia się kolczyk,

– bigle otwarte typu rybka – w ich przypadku drucik jest zagięty pod kątem, kształtem przypomina migdał; ze względu na dłuższe końce nieco lepiej zabezpieczają kolczyk przed wypadnięciem.

Bigle zamknięte natomiast posiadają zapięcia, dzięki czemu dobrze chronią kolczyk przed wypadnięciem z dziurki w uchu. Występują w różnych rodzajach, w zależności od kształtu i sposobu zamknięcia. Wyróżniamy:

– bigle zamknięte proste – jest to model najczęściej stosowany, z charakterystyczną dużą pętelką, która pozwala na przełożenie kolczyka przez dziurkę w uchu; z tyłu znajduje się drobne, ale solidne zapięcie,

– bigle angielskie – bardziej ozdobny model zapięcia, składający się z dekoracyjnie wygiętych elementów; jego kształt nieco przypomina łzę, jest także na dole wyposażony w małą pętelkę, do której przyczepia się właściwą część kolczyka, dzięki czemu zawsze znajduje się ona w tym samym miejscu,

– bigle typu kajdanki – bigle o owalnym kształcie, posiadające zapięcie w kształcie zaokrąglonej poprzeczki w swojej górnej części; na dole są wyposażone w kółeczko, do którego mocuje się dekoracyjną część kolczyka,

– bigle typu lira – bigle o kształcie liry, na dole zaokrąglone jak podkowa, u góry posiadające zapięcie w formie prostej poprzeczki; w dolnej części znajduje się kółeczko, do którego przyczepia się dekoracyjną część kolczyka.

Do jakich typów kolczyków stosuje się bigle?

Bigle można zastosować do niemal wszystkich kolczyków wiszących. Umożliwiają noszenie biżuterii o różnej wielkości, kształcie i designie. Dzięki wielu dostępnym opcjom, można dobierać bigle do danej ozdoby, aby jak najlepiej pasowały do niej zarówno pod względem estetycznym, jak i ogólnej wygody noszenia.

Bigle otwarte typu klasycznego świetnie komponują się z dłuższymi kolczykami, również tymi o bardzo bogatych zdobieniach. Dobrze sprawdzają się przy cięższej biżuterii.

Bigle typu rybka są bardziej ozdobne i ładnie wyglądają w połączeniu z pojedynczymi kamieniami szlachetnymi.

Bigle zamknięte proste idealnie pasują do drobniejszych kolczyków wiszących. Dobrze zabezpieczają je przed wypadnięciem z ucha.

Bigle angielskie ze względu na swój ozdobny charakter sprawdzają się zarówno przy niewielkich kolczykach, jak i tych większych, posiadających bogate zdobienia.

Bigle typu kajdanki idealnie pasują do kolczyków okrągłych i owalnych.

Bigle typu lira natomiast świetnie wyglądają przy dłuższych kolczykach, zakończonych kamieniem szlachetnym.

Warto także pamiętać o doborze bigli do kolczyków również pod względem materiału, z jakiego są wykonane.